Konsekwencje nielegalnego zatrudnienia cudzoziemca – kara grzywny

Cudzoziemiec z kraju trzeciego może zostać zatrudniony, dopiero po uzyskaniu dokumentu legalizujące zatrudnienie (np. zezwolenie na pracę typu A). Nielegalne zatrudnienie cudzoziemca niesie ryzyko nałożenia dużych kar pieniężnych dla pracodawcy.

Legalny pobyt jako warunek legalnej pracy

Warunkiem legalnego zatrudnienia cudzoziemca, jest posiadanie przez niego legalnego pobytu.

Bez posiadania przez cudzoziemca prawa legalnego pobytu – nie możesz go zatrudnić (nawet jeśli cudzoziemiec posiada odrębne zezwolenie na pracę).

Dokumentem potwierdzającym legalny pobyt jest np. wiza wbita w paszporcie, czy ważna karta pobytu, czy karta rezydenta długoterminowego UE.

Kara grzywny: W przypadku powierzenia pracy cudzoziemcowi bez prawa legalnego pobytu w Polsce – pracodawca może otrzymać karę grzywny od 1000 zł do 30 000 zł1.

Warto wiedzieć, że można uniknąć kary grzywny, jeśli przed zatrudnieniem cudzoziemca uzyskasz od niego kopie dokumentu potwierdzającego jego legalny pobyt (nawet jeżeli dokument został sfałszowany) oraz zgłosisz cudzoziemca do ubezpieczeń społecznych (o ile jest taki obowiązek)2.

Czym jest nielegalne zatrudnienie cudzoziemca

Nielegalność zatrudnienia następuje w momencie powierzenia pracy bez wcześniejszego uzyskania dokumentu legalizującego pracę – zezwolenia na pracę, czy oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.

Są przypadki, w których cudzoziemiec jest zwolniony z konieczności uzyskania zezwolenia na pracę, np. posiada pobyt stały, kartę rezydenta, czy jest absolwentem polskie szkoły. W takich przypadkach, można zatrudnić cudzoziemca bez konieczności uzyskania dla niego dodatkowych dokumentów.

Kara grzywny: Za powierzenie cudzoziemcowi nielegalnego wykonywania pracy – pracodawca może otrzymać karę grzywny od 1000 do 30 000 zł3.

Kara za żądanie opłat od uzyskania dokumentów legalizujących pracę

Uzyskanie dokumentów legalizujących zatrudnienie obarczone jest opłatami urzędowymi, np. uzyskanie zezwolenia na pracę – opłata administracyjna 100 zł.

Opłaty skarbowe oraz administracyjne za uzyskanie zezwolenia na pracę oraz oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi ma obowiązek ponieść pracodawca. Nie można kosztami tymi obciążać cudzoziemca.

Kara grzywny: Za żądanie od cudzoziemca korzyści majątkowej w zamian za uzyskanie dokumentu uprawniającego go do podjęcia pracy – pracodawca może otrzymać karę grzywny od 3000 do 30 000 zł4.

Nielegalne zatrudnienie może rodzić dalsze konsekwencje, jak np. zakaz zatrudniania cudzoziemca w przyszłości, czy deportacja cudzoziemca. Z uwagi na duży napływ cudzoziemców ze wschodu celem zaspokojenia braków kadrowych polskich firm, kontrole w zakresie legalności zatrudnienia nie są rzadkością.

Tym samym, warto skrupulatnie podchodzić do procesu zatrudnienia cudzoziemca oraz czerpać wiedzę nie z jednego źródła.  Przypadków, w których pracodawca błędnie zatrudnił cudzoziemca w wyniku błędnie otrzymanej informacji (nawet od pracownika urzędu) jest wiele.  


1. Art. 120 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy;
2. Art. 120a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy;
3. Art. 120 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy;
4. Art. 120 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Autor: Beata Zaremba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *