W samym 2020 r. zostało w Polsce złożonych ponad 260 tys. wniosków o pobyt czasowy, z czego najwięcej do wojewody mazowieckiego, wielkopolskiego oraz dolnośląskiego. Czas oczekiwania na kartę pobytu może wynosić nawet 3 lata. Czy można przyspieszyć sprawę i otrzymać kartę szybciej?
Jaki wojewoda ma termin na wydanie karty pobytu?
Zgodnie z przepisami prawa, organ na wydanie decyzji zezwalającej na pobyt czasowy ma maksymalnie 2 miesiące. W przypadku zezwolenia na pobyt stały okres ten wynosi 3 miesiące.
Obecnie okres oczekiwania jest znacznie wydłużony, co wynika m.in. z bardzo dużej liczby cudzoziemców migrujących do Polski. W większości przypadków cudzoziemcy czekają na kartę pobytu od 1 roku do 2 lat. Nierzadko zdarzają się sytuację, kiedy okres wydłuża się do 3, a nawet 4 lat (!).
Co zrobić, aby nie czekać tak długo na kartę pobytu?
Nie warto czekać i biernie przyglądać się sprawie, bowiem wojewoda bez naszego działania nie wyda szybciej decyzji. Wysyłanie niezliczonej ilości pism z prośbą o przyspieszenie sprawy także jest bezskuteczne.
Najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie ponaglenia oraz skargi do sądu na przewlekłe prowadzenie postępowania.
Co daje złożenie skargi do sądu?
Po pierwsze – przyspiesza otrzymanie karty pobytu. Po drugie – daje możliwość uzyskania odszkodowania za długi czas oczekiwania.
Często po złożeniu skargi, nie trzeba czekać na wydanie karty pobytu, aż do wydania wyroku przez sąd. Najczęściej samo złożenie skargi powoduje wydanie zezwolenia na pobyt, bowiem wojewoda mając wiedzę o złożonej skardze – podejmuje szybkie działanie, aby „usprawiedliwić się” przed sądem.
Jednocześnie wydanie karty pobytu przez złożeniem skargi nadal daje możliwość uzyskania odszkodowania za długi czas oczekiwania na zezwolenie.
[…] o przewlekłości organów publicznych znajdziesz tutaj oraz […]
[…] – Więcej o procedurze przyspieszenia sprawy znajdziesz tutaj. […]