Karta Polaka a obywatelstwo polskie – korzyści i różnice

Wiele osób polskiego pochodzenia zastanawia się, czy lepiej ubiegać się o Kartę Polaka, czy od razu o obywatelstwo polskie. Choć oba te statusy dają pewne prawa i ułatwienia w Polsce, różnią się pod względem przywilejów, procedury uzyskania oraz konsekwencji prawnych.

Czym jest Karta Polaka i kto może ją otrzymać?

Karta Polaka to specjalne uprawnienie, które może otrzymać cudzoziemiec deklarujący przynależność do Narodu Polskiego.

Ponadto musi on wykazać związek z polskością oraz wykaże, że jest narodowości polskiej lub co najmniej jedno z jej rodziców lub dziadków albo dwoje pradziadków było narodowości polskiej, albo przedstawi zaświadczenie organizacji polskiej lub polonijnej potwierdzające aktywne zaangażowanie w działalność na rzecz języka i kultury polskiej lub polskiej mniejszości narodowej przez okres co najmniej ostatnich trzech lat.

Karta Polaka nie jest kartą pobytu i nie daje prawa legalnego pobytu w Polsce. Na podstawie Karty Polaka, cudzoziemcy mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt stały w Polsce (karta stałego pobytu).

Obywatelstwo polskie – czym się różni od Karty Polaka?

Obywatelstwo polskie oznacza pełne prawa obywatelskie, w tym możliwość posiadania polskiego paszportu, czy udziału. Cudzoziemiec, który uzyskał obywatelstwo polskiego może korzystać z pełnej swobody podróżowania i osiedlania się w krajach Unii Europejskiej.

Karta Polaka to dokument potwierdzający przynależność do narodu polskiego, ale nie daje obywatelstwa. Osoba posiadająca Kartę Polaka nie ma polskiego paszportu, nie może głosować w wyborach ani swobodnie mieszkać w UE.

Jednak karta zapewnia pewne przywileje, takie jak prawo do legalnej pracy w Polsce bez konieczności uzyskiwania dodatkowego zezwolenia, możliwość ubiegania się o stały pobyt oraz dostęp do polskiego systemu edukacji na preferencyjnych warunkach.

Jak posiadacz Karty Polaka może uzyskać obywatelstwo polskie?

Osoby posiadające Kartę Polaka nie muszą przebyć długiej drogi do uzyskania obywatelstwa.

Wystarczy, że po przyjeździe do Polski złożą wniosek do wojewody o pobyt stały w związku z posiadaniem ważnej Karty Polaka. Po otrzymaniu zezwolenia oraz pobycie w Polsce na podstawie ww. zezwolenia przez rok czasu mogą ubiegać się o obywatelstwo polskie.

Uwaga! Dodatkowym kryterium do uzyskania obywatelstwa w drodze uznania jest potwierdzenie znajomości języka polskiego na poziomie min. B1.

Co lepiej wybrać i dla kogo?

Karta Polaka to pierwszy krok dla osób polskiego pochodzenia, które chcą związać swoją przyszłość z Polską, ale nie daje wszystkich praw obywatelskich. Uzyskanie obywatelstwa polskiego wiąże się z dodatkowymi wymaganiami, ale zapewnia pełnię praw i swobód, jakie przysługują obywatelom Polski i Unii Europejskiej.


Autor: Beata Zaremba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *