Zarówno pobyt stały, jak i rezydent długoterminowy UE dają możliwość pracy bez zezwolenia oraz bezterminowy legalny pobyt w Polsce. Jednak inne przesłanki decydują o tym – czy cudzoziemiec może otrzymać kartę stałego pobytu, czy kartę rezydenta długoterminowego UE.
Chcesz uzyskać bezterminową kartę pobytu? Zobacz, jakie warunki musi spełnić!
Pobyt stały, a rezydent długoterminowy UE – ogólne różnice
W ogólnym założeniu – pobyt stały – kierowany jest dla cudzoziemców mających pochodzenie polskie, czy inny związek z Polską (np. małżeństwo z Polakiem). W większości przypadkach, uzyskanie zezwolenia nie jest uzależnione od długości okresu przebywania na terenie Polski.
Jednocześnie rezydent długoterminowy UE kierowany jest dla cudzoziemców mieszkających długo na terenie Polski. Dla uzyskania takiego zezwolenia nie jest istotne wykazanie związku z polskością. Istotna jest przy tym długość nieprzerwanego pobytu na terenie Polski.
Zezwolenie na pobyt stały – kiedy można je uzyskać?
Najczęściej występujące przypadki, w których można uzyskać kartę stałego pobytu, dotyczą:
- dziecka cudzoziemca, któremu udzielono zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE pozostającym pod jego władzą rodzicielską,
- osoby o polskim pochodzeniu, która zamierza osiedlić się na terenie Polski na stałe,
- cudzoziemca będącego w związku małżeńskim z obywatelem polskim,
- cudzoziemca posiadającego Kartę Polaka chcącego osiedlić się na terenie Polski na stałe.
W przypadku trzeciej przesłanki (małżeństwo z Polakiem) dodatkowym warunkiem jest, aby przed złożeniem wniosku cudzoziemiec pozostawał w tym związku przez minimum 3 lata oraz przebywał nieprzerwanie na terenie Polski minimum 2 lata na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z małżeństwem.
W pozostałych przypadkach nie jest ważne – jak długo cudzoziemiec przebywa w Polsce.
Rezydent długoterminowy Unii Europejskiej
O uzyskanie rezydenta długoterminowego UE może starać się cudzoziemiec, który przebywa w Polsce legalnie i nieprzerwanie przez minimum 5 lat.
Dodatkowym warunkiem jest:
- posiadanie regularnego i stabilnego dochodu oraz wykazanie, że cudzoziemiec posiadał go przez 3 poprzednie lata,
- posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego,
- posiadanie potwierdzonej znajomości języka polskiego (urzędowe poświadczenie znajomości albo świadectwo ukończenia polskiej szkoły).
![](https://naprawnik.contra-law.pl/wp-content/uploads/2021/05/Projekt-bez-tytulu-18-1024x585.png)
O jaką kartę pobytu lepiej wnioskować?
Jeżeli spełniasz przesłanki otrzymania wyłącznie jednego z dwóch zezwoleń – to wybór jest oczywisty. Składasz wniosek o udzielenie zezwolenia, które masz możliwość uzyskać.
Natomiast jeżeli spełniasz przesłanki do otrzymania dwóch tytułów pobytowych (np. masz Kartę Polaka oraz mieszkasz i pracujesz od 5 lat w Polsce) – to warto zastanowić się, która procedura będzie dla Ciebie szybsza i wygodniejsza (konieczność wysyłania mniej dokumentów do urzędu).
Należy wiedzieć, że po zarówno pobyt stały, jak i rezydent długoterminowy UE dają takie same uprawnienia, tj. pracę bez zezwolenia oraz bezterminowy legalny pobyt w Polsce.
Autor: Beata Zaremba
[…] Zobacz różnice – Pobyt stały, a rezydent długoterminowy Unii Europejskiej. […]