O każdym przypadku ustania przyczyny, na podstawie której wydano zezwolenie na pobyt czasowy należy poinformować wojewodę. Wielokrotnie cudzoziemcy nie wykonują tego obowiązku, co może skutkować negatywnymi konsekwencjami w zakresie dalszego pobytu w Polsce.
Kiedy powstaje obowiązek przekazania informacji do wojewody?
Obowiązek informacyjny powstaje w momencie, kiedy ustanie cel pobytu na podstawie którego zostało wydane zezwolenie na pobyt czasowy (karta pobytu).
Przykładowo: jeżeli cudzoziemiec otrzymał zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, to obowiązek ten powstanie w momencie, kiedy zakończy pracę w trakcie ważności karty pobytu.
Co ważne, obowiązek ten powstaje po wydaniu decyzji zezwalającej na pobyt czasowy (nie w trakcie postępowania w przedmiocie uzyskania karty pobytu).’
Jaki jest termin na przekazanie informacji wojewodzie?
Termin ten wynosi 15 dni roboczych od dnia ustania przyczyny wydania zezwolenia. W przypadku, kiedy zezwolenie było wydane w związku ze świadczeniem pracy, to dniem tym będzie data rozwiązania stosunku pracy.
W jaki sposób poinformować wojewodę?
Nie ma obowiązującego formularza/wzoru pisma, jakie należy skierować do wojewody. W praktyce wystarczy krótka informacja o ustaniu przyczyn – ze wskazaniem danych cudzoziemca oraz nr decyzji (znaku sprawy) wydanego zezwolenia na pobyt czasowy.
Czy samo wysłanie informacji skutkuje cofnięciem karty pobytu?
Nie – samo przekazanie informacji nie powoduje „z urzędu” cofnięcia karty. Po otrzymaniu przez wojewodę informacji – wojewoda może cofnąć kartę, ale w drodze decyzji administracyjnej.
Zatem dopóki cudzoziemiec nie otrzyma od wojewody decyzji o cofnięciu karty – to karta pobytu jest cały czas aktualna. W praktyce m.in. z uwagi na dużą ilość spraw w urzędzie z zakresu legalizacji pobytu cudzoziemców – wojewoda rzadko wydaje decyzje o cofnięciu karty pobytu.
Co się stanie, jeżeli nie przekażę informacji wojewodzie?
W przypadku braku informacji ze strony cudzoziemca do urzędu wojewódzkiego, przy ponownym ubieganiu się o kartę pobytu – wojewoda może odmówić udzielenia zezwolenia.
Przypadki odmowy udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy, z uwagi na brak dopełnienia obowiązku informacyjnego się zdarzają. Zatem w przypadku zamiaru osiedlenia się w Polsce na dłużej – nie warto ryzykować. Racjonalnym jest dobrowolne poinformowanie wojewody np. o utracie pracy, aniżeli zatajenie tej informacji.
Podstawa prawna: art. 113 ustawy 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach
Autor: Beata Zaremba