Jak zatrudnić cudzoziemca z kartą pobytu?

Karta pobytu – dokument wydawany cudzoziemcowi, któremu udzielono zezwolenia na pobyt w Polsce (czasowy albo stały). Sam fakt posiadania przez cudzoziemca karty pobytu nie jest jednoznaczne z możliwością jego zatrudnienia bez dodatkowych zezwoleń. Istotne jest – jaki był powód (podstawa prawna) wydania karty.

Karta pobytu z dostępem do rynku pracy

Na karcie pobytu zamieszcza się w niektórych przypadkach adnotację „dostęp do rynku pracy”. Informacja ta nie oznacza, że cudzoziemiec posiada nieograniczony dostęp do rynku pracy, bowiem np. dostęp do pracy może być ograniczony do konkretnego pracodawcy – np. w przypadku wydania jednolitego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.

Jednocześnie brak takiej adnotacji nie oznacza, że cudzoziemiec nie może wykonywać w Polsce pracy.

Karta pobytu  – zatrudnienie cudzoziemca bez ograniczeń

Najczęstsze przypadki, w których możesz zatrudnić cudzoziemca bez konieczności uzyskania dodatkowych zezwoleń (np. typu A albo oświadczeń o powierzeniu pracy), dotyczą cudzoziemców posiadających karty pobytu z uwagi na uzyskanie przez nich w Polsce:

– zezwolenia na pobyt stały,

– zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE,

– zezwolenia na pobyt czasowy w związku z połączeniem z rodziną (cel pobytu: połączenie z rodziną).   

Uwaga! W przypadku pobytu czasowego – informacja w jakim celu cudzoziemiec otrzymał zezwolenie nie jest zamieszczana na plastikowej karcie. Celem zweryfikowania celu wydania karty pobytu, należy poprosić cudzoziemca o pokazanie zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce wydanego przez wojewodę (decyzja administracyjna).  

Karta pobytu – pobyt czasowy i praca

Karta pobytu czasowego wydana z uwagi na wskazany cel pobytu cudzoziemca w Polsce jako praca – najczęściej oznacza, że jest ona „przypisana” do konkretnego pracodawcy.

W praktyce oznacza to, że w przypadku chęci zmiany pracy – cudzoziemiec musi uzyskać nową kartą pobytu na rzecz nowego pracodawcy.

Uwaga! Zatrudnienie cudzoziemca, który posiada zezwolenie na pobyt czasowy i pracę wydane dla rzecz innego pracodawcy, traktowane jest jako nielegalne zatrudnienie.

Na karcie pobytu nie umieszcza się adnotacji, do jakiego pracodawcy została ona przypisana. Informacja taka zamieszczona jest w zezwoleniu wydanym przez wojewodę (decyzja), które posiada cudzoziemiec.

Karta pobytu – pobyt czasowy i praca bez konkretnego pracodawcy

Jest możliwość zatrudnienia cudzoziemca na podstawie karty pobytu, z uwagi na wskazany cel pobytu cudzoziemca jako praca.

Dotyczy to cudzoziemców, którzy zwolnieni są z obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę w Polsce, np. studentów/absolwentów studiów stacjonarnych w Polsce.

W takich przypadkach cudzoziemiec uzyskuje zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w Polsce – jednak w wydanej decyzji nie wskazuje się nazwy konkretnego pracodawcy na rzecz którego ma być świadczona praca.

Pracodawco – każdy przypadek przeanalizuj indywidualnie!

Od tego, czy możesz zatrudnić cudzoziemca z ważną kartą pobytu zależy wiele czynników.

Jeżeli cudzoziemiec posiada kartę stałego pobytu albo rezydenta długoterminowego UE – to bez obaw – możesz go niezwłocznie zatrudnić na takich samych zasadach jak obywatela Polski.

W przypadku posiadania karty czasowego pobytu – każdorazowo sprawdź zezwolenie wojewódzkie, które otrzymał cudzoziemiec. Od podstawy wydania zezwolenia zależy, czy będziesz mógł go zatrudnić bez ograniczeń, czy jednak będzie potrzeba uzyskania dodatkowego zezwolenia na pracę w Polsce.


Autor: Beata Zaremba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *