Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę po zmianie ustawy

Z dniem 29 stycznia 2022 r. weszła w życie zmiana ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o cudzoziemcach. Nastąpiło wiele zmian, w tym nowe zasady, na podstawie których cudzoziemiec będzie mógł uzyskać w Polsce jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę.

Mniejsza ilość dokumentów

Ustawodawca zrezygnował z wymogu wykazania przez cudzoziemca miejsca zamieszkania w Polsce oraz regularnego i stabilnego źródła dochodu.

Oznacza to, że od zmiany ustawy cudzoziemiec nie musi już przedkładać umowy najmu, czy potwierdzenia zameldowania.

W praktyce rodziło to problemy, bowiem miejsce zamieszkania musiało być aktualne na dzień wydania decyzji. Z uwagi na dużą przewlekłość prowadzenia spraw przez wojewodę, w trakcie procedury np. umowa najmu traciła ważność i konieczne było wzywanie do uzupełnienia dokumentów, co przedłużało czas oczekiwania na kartę pobytu.

Obowiązek wykazania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Wymóg wykazania regularnego i stabilnego źródła dochodu został zniesiony na rzecz obowiązku wykazania przez cudzoziemca zarobków w wysokości przynamniej minimalnego wynagrodzenia za pracę niezależnie od wymiaru czasu pracy i stosunku zatrudnienia (3010 zł – 2022 r.).  

Wbrew krążących opiniom zapis taki – nie oznacza, że pracodawca będzie zmuszony wypłacić cudzoziemcowi minimalną krajową w stosunku do całego etatu (2022 r. – 3010 zł), kiedy zatrudnia go np. na ½ etatu.

Cudzoziemiec chcący otrzymać kartę pobytu w związku z pracą musi w Polsce zarabiać przynajmniej minimalną krajową, ale nie ma przy tym znaczenia u ilu pracodawców będzie pracował oraz jaki będzie stosunek pracy (umowa o pracę, zlecenie).

Przykładowo wymóg ten zostanie przez cudzoziemca spełniony w przypadku pracy na rzecz dwóch pracodawców, kiedy u każdego będzie pracował na ½ etatu.

Obowiązek powiadomienia o utracie pracy

Po zmianie przepisów cudzoziemiec po uzyskaniu karty pobytu jest zobowiązany do powiadomienia wojewody o utracie pracy u któregokolwiek z podmiotów powierzających wykonywanie pracy.

Wymóg ten istniał już wcześniej – informacja o ustaniu celu pobytu, lecz został on doprecyzowany w zakresie utraty pracy.

Termin na wysłanie informacji do wojewody wynosi 15 dni roboczych od dnia utraty pracy (np. od dnia rozwiązania stosunku pracy). Wymóg ten zostanie również spełniony jeżeli cudzoziemiec w terminie 15 dni roboczych złoży wniosek o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.


Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach
Ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw
Autor: Beata Zaremba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *