Oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi stanowi najszybszą i najprostszą formę uzyskania podstaw legalności zatrudnienia. Jednak z możliwości tej mogą korzystać tylko wybrane kraje.
Obywateli jakich krajów można zatrudnić na podstawie oświadczenia
Oświadczenie o powierzeniu pracy można uzyskać wyłącznie dla cudzoziemców z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Armenii oraz Mołdawii.
Przez długi czas możliwość zatrudnienia na oświadczeniu można było zatrudniać również obywateli Rosji.
Z dniem 28 października 2022 r. Rosja została wykluczona z krajów, których obywatele mogą pracować na podstawie oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi*.
Co z obywateli Rosji, którzy przed zmianą byli zatrudnieniu w oparciu o oświadczenie?
Obywatel Federacji Rosyjskiej, któremu powierzono wykonywanie pracy na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisanego do ewidencji oświadczeń przed 28 października 2022 r., może kontynuować pracę na warunkach określonych w tym oświadczeniu do dnia upływu ważności tego oświadczenia.
Oświadczenie, czy zezwolenie na pracę?
Na wpisanie oświadczenia do ewidencji oświadczeń w urzędzie pracy czeka się znacznie krócej, aniżeli na zezwolenie na pracę w urzędzie wojewódzkim.
Mając na uwadze powyższe oraz fakt, że takie oświadczenie wpisywane jest na 2 lata, to racjonalne jest wybranie właśnie tej drogi uzyskania legalności zatrudnienia dla cudzoziemca.
Oczywiście w dalszym ciągu trzeba pamiętać, że oświadczenie o powierzeniu pracy legalizuję pracę, a nie pobyt cudzoziemca. Zatem cudzoziemiec musi posiadać odrębny tytuł pobytu, jak np. wiza, karta pobytu, czy złożony wniosek o zezwolenie na pobyt.