Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

28 stycznia 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Jakie najważniejsze zmiany zawiera ustawa?

1. Koniec obowiązywania przepisów „COVID – 19”

Z dniem 24 sierpnia 2023 r. przestają obowiązywać przepisy art. 15z-15z3, art. 15z6, art. 15zd, art. 15zzza i art. 15zzzb ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Powyższe przepisy związane są bezpośrednio z regulacjami dotyczącymi pobytu i pracy cudzoziemców w okresie stanu epidemicznego oraz stanu zagrożenia epidemicznego.

2. Uchylenie art. 38 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy – jednorazowe zezwolenie na pobyt czasowy

Przepis na podstawie którego cudzoziemcy po 9 miesiącach od wjazdu mogli składać wnioski o udzielenie jednorazowego zezwolenia na pobyt czasowy został uchylony został uchylony. Jednocześnie sprawy wniosków, które zostały złożone sprzed nowelizacji zostaną pozostawione bez rozpoznania.

3. Wprowadzenie możliwości ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy

Nowela wprowadziła przepis na podstawie którego cudzoziemcy ze statusem UKR mogą ubiegać się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w związku z pracą, wykonywaniem pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji bądź w celu prowadzenia działalności gospodarczej.

Wnioski o udzielenie zezwoleń można składać w urzędach wojewódzkich od 1 kwietnia 2023 r.

4. Przedłużenie legalności pobytu, w tym wiz oraz kart pobytu do 24 sierpnia 2023 r. dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce przed 24 lutego 2023 r.

Przedłużenie okresów pobytu, okresów ważności wiz krajowych oraz zezwoleń na pobyt czasowy obowiązywało do 31 grudnia 2022 r. Termin ten został przedłużony do 24 sierpnia 2023 r.

5. Zezwolenie czasowe na 1 rok dla obywateli Ukrainy ze statusem UKR

W postępowaniu o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, nawet w przypadku brak wykazania celu pobytu, cudzoziemcy otrzymają zezwolenie czasowe na 1 rok od dnia wydania decyzji w sprawie.

6. Obowiązek każdorazowego zawiadomienia PUP o zatrudnieniu

Cudzoziemcy nadal mają swobodny dostęp do rynku pracy pod warunkiem poinformowania Urząd Pracy o podjęciu zatrudnienia w ciągu 14 dni.

Do tej pory nie było jasne, czy w przypadku otrzymania zezwolenia na pobyt czasowy i pracę również istnieje ten obowiązek. Ustawa precyzuje, że nawet w przypadku otrzymania przez obywatela Ukrainy zezwolenia na pobyt czasowy i pracę należy zawiadomić Urząd Pracy o zatrudnieniu.


Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw
Autor: Beata Zaremba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *