Od każdej decyzji organu publicznego służy odwołanie. Od decyzji odmawiającej zezwolenia na pobyt czasowy i pracę – również. Jaki jest termin na odwołanie i czy Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców może wydać zezwolenie na pobyt czasowy?
Odwołanie – termin, do kogo się składa?
Przyczyn, z powodu których wojewoda może odmówić udzielenia zezwolenia na pobyt w Polsce jest wiele. Przyczyną może być m.in. brak uzupełnienia braków formalnych w terminie, brak wykazania celu pobytu, czy negatywna opinia policji.
Termin na odwołanie wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie postępowania (cudzoziemcowi, który składał wniosek).
Jest to termin bezwzględny i odwołanie wniesione po tym terminie zostanie odrzucone i nie będzie rozpatrywane.
Odwołanie wnosi się do wojewody, który wydał decyzję. Wojewoda natomiast przekazuje sprawę do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Nie uzupełniłem braków formalnych, czy mogę uzupełnić je wraz z odwołaniem?
Częstym przypadkiem odmowy wydania zezwolenia (karty pobytu) jest brak uzupełnienia braków formalnych prawidłowo bądź po terminie, np. wysłanie kserokopii załącznika nr 1 zamiast oryginału, czy niedostarczenie fotografii.
Braki formalne można uzupełnić wraz z odwołaniem od decyzji.
Jeżeli cudzoziemiec nie dostarczył załącznika nr 1 od pracodawcy, to może go załączyć do odwołania. W takim przypadku, Szef Urzędu uchyli decyzję wojewody i wyda zezwolenie na pobyt czasowy (o ile nie dopatrzy się innych podstaw do odmowy udzielenia zezwolenia).
Jakie warunki formalne musi spełnić odwołanie?
Odwołanie nie jest obarczone dużymi wymogami formalnymi. Wystarczy napisać krótkie uzasadnienie wskazując, że jesteśmy niezadowoleni z decyzji wskazując nr decyzji i stronę postępowania (dane cudzoziemca).
Odwołanie, czy nowy wniosek o pobyt czasowy i pracę?
W zależności od przyczyny odmowy wydania zezwolenia należy rozważyć, czy warto składać odwołanie, czy też kierować nowy wniosek o pobyt czasowy.
W większości przypadków, odwołanie będzie rozsądnym rozwiązaniem, bowiem jest mniej formalności. Nie trzeba ponownie składać wniosku oraz składać odcisków palców, a Szef Urzędu (jako organ II stopnia) może wydać nam zezwolenie na pobyt.
Jednocześnie brak jest przeszkód, aby złożyć nowy wniosek o kartę pobytu. Należy tylko pamiętać, aby zrobić to również terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji odmownej (przed uzyskanie przed decyji statusu ostateczności).