Wzrasta liczba cudzoziemców chcących osiedlić się w Polsce na stałe

Liczba cudzoziemców przybywających do Polski ciągle wzrasta. Wskazuje na to chociażby rosnąca z roku na rok liczba złożonych wniosków na pobyt czasowy do urzędów wojewódzkich. Rośnie również liczba cudzoziemców, którzy deklarują chęć osiedlenia się w Polsce na stałe.

Rezydent długoterminowy Unii Europejskiej

Rezydent długoterminowy UE kierowany jest głównie dla cudzoziemców mieszkających długo na terenie Polski (min. 5 lat). Dla uzyskania takiego zezwolenia nie jest istotne wykazanie związku z polskością. Istotna jest przy tym długość nieprzerwanego pobytu na terenie Polski.

Zobacz różnice – Pobyt stały, a rezydent długoterminowy Unii Europejskiej.

W 2021 r. do urzędów wojewódzkich wpłynęło 9 123 wniosków, kiedy w 2022 r. liczba ta wyniosła już 14 814. W 2023 r. wpłynęło już 13 043 wniosków, a do końca roku zostało jeszcze kilka miesięcy*.

Zdecydowanie przeważająca liczba cudzoziemców ubiegających się o zezwolenie dotyczy obywateli Ukrainy, w dalszej kolejności plasują się obywatele Białorusi, Gruzji oraz Indii*.

Pobyt stały

W ogólnym założeniu – pobyt stały – kierowany jest dla cudzoziemców mających pochodzenie polskie, czy inny związek z Polską (np. małżeństwo z Polakiem). W większości przypadkach, uzyskanie zezwolenia nie jest uzależnione od długości okresu przebywania na terenie Polski.

W 2021 r. do urzędów wojewódzkich wpłynęło 22 446 wniosków, kiedy w 2022 r. liczba ta wyniosła już 34 476. W 2023 r. wpłynęło już 20 227 wniosków. Zatem analogicznie jak w przypadku wniosków o udzielenie rezydenta długoterminowego UE do końca roku prawdopodobnie liczba złożonych wniosków będzie wyższa w porównaniu do poprzedniego*.

Pobyt stały, a rezydent długoterminowy UE

Zarówno pobyt stały, jak i rezydent długoterminowy UE dają możliwość pracy bez zezwolenia oraz bezterminowy legalny pobyt w Polsce.

Wzrastają liczba wniosków wynika również z faktu, że coraz więcej cudzoziemców spełnia przesłanki ustawowe, jakie należy spełnić, aby starać się o bezterminowy legalny pobyt w Polsce. W przypadku rezydenta długoterminowego UE jest to przede wszystkim minimalny czas nieprzerwanego pobyt cudzoziemca w Polsce przed złożeniem wniosku (5 lat).

Nie wszystkie złożone wnioski kończą się wydaniem pozytywnej decyzji pobytowej.

Należy mieć na uwadze, że nie każdy złożony wniosek oznacza, że cudzoziemiec otrzyma pozytywną decyzję od wojewody.

Jednak otrzymanie pozytywnej decyzji nie jest kwestią uznaniowości organu wojewódzkiego. Jeżeli cudzoziemiec spełnia przesłanki ustawowe do otrzymania pozytywnej decyzji, wojewoda nie może odmówić udzielenia takiego zezwolenia.

Odmowa udzielenia rezydenta UE dotyczy głównie przypadków, kiedy np. cudzoziemiec przedwcześnie złoży wniosek (przed upływem 5 lat nieprzerwanego pobytu w Polsce) albo nie wykaże poświadczonej znajomości języka polskiego.

W przypadku pobytu stałego odmowa udzielenia zezwolenia dotyczy często przypadków, kiedy cudzoziemiec nie wykaże wiarygodny sposób jego związku z polskością (sam fakt posiadania rodziny narodowości polskiej nie jest wystarczający).


Źródło: https://migracje.gov.pl/
Wszystkie grafiki: https://migracje.gov.pl/
Autor: Beata Zaremba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *