1 lipca 2024 r. weszła w życie kolejna nowelizacja ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zmian jest wiele, jednak na wejście w życie niektórych z nich musimy jeszcze poczekać.
Rozszerzenie katalogu osób ze statusem UKR, które będą mogły ubiegać się o kartę pobytu
Do tej pory osoby ze statusem UKR mogły starać się o kartę pobytu w przypadku gdy ubiegali się o udzielenie:
- zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, o którym mowa w art. 114 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach;
- zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, o którym mowa w art. 127 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach;
- zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 142 ust. 1 lub 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.
Nastąpi zmiana w tym zakresie i oprócz ww. przesłanek, cudzoziemcy będą mogli się ubiegać o:
- zezwolenia na pobyt czasowy dla członka rodziny obywatela Rzeczypospolitej Polskiej, o którym mowa w art. 158 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach;
- zezwolenia na pobyt czasowy w celu połączenia się z rodziną, o którym mowa w art. 159 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.
Ta zmiana oznacza, że np. małoletnie dzieci cudzoziemców ze statusem UKR będą mogły uzyskać kartę pobytu czasowego na 3 lata, w przypadku kiedy ich rodzić np. ma zezwolenie na pobyt stały, rezydenta długoterminowego UE, czy zezwolenie na pobyt czasowy.
Od kiedy wchodzi zmiana?
Zmiana przepisów w tym zakresie wchodzi od 15 października 2024 r.
Ustawa również przewiduje zmianę w zakresie 159 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy o cudzoziemcach – w zakresie zezwolenia dla członka rodziny cudzoziemca przebywającego na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy. Znosi ona wymóg minimalnego okresu pobytu tego cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy, minimalną liczbę udzielonych mu zezwoleń na pobyt czasowy oraz minimalny okres, na jaki zostało udzielone zezwolenie na pobyt czasowy, na podstawie którego ten cudzoziemiec zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.