Coraz więcej cudzoziemców osiedla się w Polsce na stałe oraz podejmuję decyzję o zakupie nieruchomości. Zakup nieruchomości przez cudzoziemca w niektórych przypadkach wymaga zgody ministra właściwego do spraw wewnętrznych (Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji).
Kto nie potrzebuje zezwolenia?
Zezwolenia na zakup nieruchomości nie będzie potrzebował cudzoziemiec pochodzący z Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii albo Szwajcarii.
Co do zasady, pozostali cudzoziemcy będą musieli uzyskać zgodę na zakup. Jednak zakup nie wszystkich nieruchomości jest obwarowany uzyskaniem wcześniejszego zezwolenia.
Więcej – https://naprawnik.contra-law.pl/zezwolenie-na-nabycie-nieruchomosci-przez-cudzoziemca/
Warunki wymagane do otrzymania zgody
Przepisy przewidują dwa główne warunki, jakie cudzoziemiec musi spełnić, aby uzyskać zgodę nabycia nieruchomości.
Jednym jest wykazanie więzi z Polską. Przepisy nie mówią, jak dokładnie taką więź wykazać. Zazwyczaj oznacza to okazanie karty czasowego pobytu (stałego, rezydenta UE), polskiego pochodzenia.
Ponadto organ wydający decyzję będzie sprawdzał, czy nabycie nieruchomości nie spowoduje zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego, czy też nie będą sprzeciwiać się temu względy polityki społecznej i zdrowia społeczeństwa.
Dokumenty wymagane do otrzymania zgody
Brak jest obowiązującego formularza urzędowego, na którym powinniśmy złożyć wniosek. Jednak na stronie rządowej można znaleźć gotowe formularze, z których można (ale nie trzeba) korzystać.
Wniosek powinien zawierać takie dane jak:
- Położenie nieruchomości (województwo, powiat, gmina, ulica);
- Nr działki;
- Nr księgi wieczystej;
- Dane właścicieli nieruchomości wraz z adresem zamieszkania;
- Dane wnioskodawcy wraz z adresem zamieszkania;
- Forma nabycia nieruchomości (sprzedaż, darowizna, spadek itp.).
Do wniosku należy załączyć również dokumenty:
- Wyrys i wypis z rejestru gruntów;
- Opis księgi wieczystej;
- Zaświadczenie o przeznaczeniu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (lub zaświadczenie o braku przeznaczenia);
- Źródło finansowania nieruchomości, np. umowy o pracę, zgłoszenie darowizny, decyzja kredytowa itp.;
- Wykazanie więzi z Polską, np. karta pobytu, akt małżeństwa z obywatelem RP;
- Paszport;
- Oświadczenie zbywcy z wyrażeniem woli sprzedaży nieruchomości na rzecz cudzoziemca.
W przepisach prawa nie jest wprost wskazane jakie dokumenty należy przedłożyć. Dlatego pomimo wysłania powyższych dokumentów, organ może wezwać cudzoziemca do uzupełnienia wniosku o dodatkowe dokumenty.