Jednym z częstych pytań, które słyszę od cudzoziemców jest pytanie o to, czy można do swojej karty pobytu podpiąć (dopisać) swojego członka rodziny.
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach nie zawiera procedury „podłączenia”, czy też dopisania kogoś do karty pobytu innego cudzoziemca.
Zatem odpowiadając krótko – nie, nie można dopisać nikogo do swojej karty pobytu.
Decyzja zezwalająca na pobyt w Polsce, a w ślad za nią karta pobytu jest imienna wydana na jednego cudzoziemca.
Skąd się bierze to pytanie?
Zapewne obcokrajowcy czasem słyszą, że jeżeli np. otrzymają zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE, to członek jego rodziny też może uzyskać dany tytuł pobytowy.
Należy zaznaczyć, że każdy z osobna musi mieć zalegalizowany pobyt w Polsce, czyli otrzymać decyzję o zezwoleniu na pobyt czasowy, stały, czy rezydenta długoterminowego UE.
Prawdą jest, że jeżeli np. rodzic dostanie kartę rezydenta UE, to np. jego dziecko będzie mogło uzyskać pobyt stały (nie w każdym przypadku).
Jednak dziecko to NIE zostanie przypisane do karty rezydenta rodzica. W jego sprawie musi zostać złożony nowy wniosek o udzielenie zezwolenia. Dziecko takie musi przejść całą procedurę, w wyniku której otrzyma zezwolenie na pobyt w Polsce (kartę pobytu).
Podsumowując…
Każda osoba musi posiadać „swoje” zezwolenie na pobyt w Polsce oraz kartę pobytu. W przypadku członków rodziny, czasem łatwiej uzyskać dane zezwolenie w momencie, kiedy członek rodziny posiada pobyt stały, czy rezydenta. Jednak każdy przypadek trzeba sprawdzić z osobna i wybrać odpowiednią drogę legalizacji pobytu i pracy.