W niektórych przypadkach zbycie nieruchomości może rodzić obowiązek zapłaty do gminy tzw. opłaty planistycznej (renty planistycznej). Czy można taką opłatę ustalić wcześniej (przed zbyciem), aby móc „doliczyć” ją do ceny sprzedaży nieruchomości?
Czym jest opłata planistyczna?
Najprościej mówiąc, opłata pojawia się wtedy, kiedy w ciągu 5 lat od zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sprzedamy naszą działkę. Sprzedaż nie jest samodzielnym warunkiem obowiązku zapłaty. Warunkiem dodatkowym jest m.in. wzrost wartości nieruchomości spowodowany bezpośrednio wejściem bądź zmianą MPZP na naszej nieruchomości.
WIĘCEJ O OPŁACIE – Czym jest opłata planistyczna?
Nie chcemy czekać 5 lat, chcemy sprzedać…co z opłatą?
W sytuacji kiedy zależy nam na szybszym zbyciu nieruchomości, oczywiście taką nieruchomość możemy sprzedać. Liczyć się wtedy musimy, że gmina ma prawo wszcząć wobec nas postępowanie (wobec sprzedającego) w sprawie ustalenia opłaty planistycznej.
Gmina ma na to 5 lat od wejścia w życie bądź zmiany planu miejscowego. W momencie kiedy sprzedajemy nieruchomość blisko tego terminu, to możemy liczyć na szczęście, że po prostu gmina nie zdąży wszcząć takiej procedury. Wszczęcie bowiem takie postępowania po 5 latach jest niedopuszczalne.
Czy mogę poznać wysokość opłaty przed sprzedażą?
Tak, ustawa przewiduje taką możliwość.
Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, możemy żądać od organu gminy (wójt, burmistrz albo prezydent miasta) ustalenie takiej opłaty w drodze decyzji przed sprzedażą nieruchomości1.
Po skierowaniu naszego żądania (wniosek o wszczęcie procedury) organ powinien powołać rzeczoznawcę majątkowego, który wyceni wartość nieruchomości przed i po zmianie MPZP i na jego podstawie wyda decyzję.
Mając taką decyzję będziemy mogli stwierdzić, czy chcemy sprzedaż nieruchomość, czy lepiej poczekać, aż 5 letni termin upłynie. Możemy też doliczyć wysokość opłaty do wartości sprzedaży nieruchomości i finalnie przerzucić koszty takiej opłaty na kupującego.