28 stycznia 2023 r. weszła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Czy i jak cudzoziemcy będą mogli przedłużyć sobie legalny pobyt?
Uchylenie art. 38 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy – jednorazowe zezwolenie na pobyt czasowy
Przepis na podstawie którego cudzoziemcy po 9 miesiącach od wjazdu pierwotnie mogli składać wnioski o udzielenie jednorazowego zezwolenia na pobyt czasowy został uchylony.
Co w takim razie z wnioskami, które cudzoziemcy zdążyli już złożyć?
Zgodnie z nowelizacją sprawy wniosków, które zostały złożone sprzed nowelizacji zostaną pozostawione bez rozpoznania.
Karta pobytu w celu wykonywania pracy
Nowela wprowadziła przepis na podstawie którego cudzoziemcy ze statusem UKR mogą ubiegać się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy na 3 lata wyłącznie w trzech przypadkach:
- w związku z pracą,
- wykonywaniem pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji,
- w celu prowadzenia działalności gospodarczej.
Wnioski o udzielenie zezwoleń można składać w urzędach wojewódzkich od 1 kwietnia 2023 r.
Ustawa również przewiduje, że w przypadku osób, które złożą wnioski w oparciu o jedną z powyższych przesłanek, a finalnie okaże się, że nie będą spełniać przesłanek otrzymania zezwolenia np. w związku z pracą, to otrzymają zezwolenie na 1 rok.
Co z pozostałymi osobami, w tym małoletnimi?
Przedłużenie okresów pobytu cudzoziemców ze statusem UKR, okresów ważności wiz krajowych oraz zezwoleń na pobyt czasowy został przedłużony do 24 sierpnia 2023 r. Do tego czasu wszyscy przebywają legalnie.
Co dalej? Nie wiadomo.
Być może ustawodawca ponownie zmieni ustawę i określi zasady przebywania wszystkich obywateli Ukrainy uciekających z wojny po 24 sierpnia 2023 r.