Odmowa przyznania dodatku węglowego

W ostatnim czasie wiele osób otrzymało decyzję o odmowie przyznania dodatku węglowego. Od decyzji przysługuje odwołanie, a jak pokazuje analiza przepisów prawnych – odmowa w wielu sytuacjach wydaje się niesłuszna. Co robić w przypadku odmowy i czy warto składać odwołanie?

Sytuacje, w których gmina odmawia dodatku węglowego

Jak pokazuje praktyka, gmina odmawia przyznania dodatku, w sytuacjach kiedy:

  • wnioskodawca złożył w terminie deklarację dotyczącą źródła ogrzewania gospodarstwa domowego ze wskazaniem na kocioł na paliwo stałe, a po 11 sierpnia 2022 r. dokonał korekty w zakresie sposobu zasilania (np. z drewna na węgiel);
  • wnioskodawca po 11 sierpnia 2022 r. po raz pierwszy złożył deklarację dotyczącą źródła ogrzewania gospodarstwa domowego.

Czy organ mógł odmówić dodatku węglowego?

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym:

dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym w przypadku, gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków (…) do dnia 11 sierpnia 2022 r. (…).

Częstym jest, że gmina jako przyczynę odmowy wskazuje na złożoną korektę do deklaracji, w ramach której został zmieniony sposób zasilania, a nie źródło ogrzewania. Zatem korekta deklaracji wyłącznie w zakresie sposobu spalania przy braku zmiany źródła spalania nie wpływa na uzyskanie uprawnienia, bowiem źródła spalania się nie zmieniło.  

Co z datą 11 sierpnia 2022 r.?

W pierwotnej wersji ustawy, przyznanie dodatku węglowego nie było uzależnione od terminu zgłoszenia deklaracji dotyczącą źródła ogrzewania gospodarstwa domowego.

Zmiana ta nastąpiła we wrześniu. Co prawda, organ w przepisach przejściowych wskazał, że zmiana przepisów ma zastosowanie do spraw wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie nowelizacji.

Zatem pojawia się pytanie, czy w momencie kiedy wnioskodawca złożył deklarację np. 12 sierpnia 2022 r. a wraz z nią wniosek o przyznanie dodatku węglowego, to słusznym jest odmowa przyznania dodatku węglowego z uwagi na złożenie deklaracji po terminie (po 11 sierpnia 2022 r.)?

Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu ustawy o dodatku węglowym, to należy odpowiedzieć twierdząco – gmina miała prawo odmówić przyznania dodatku. Jednak warto w takim przypadku spojrzeć na to nieco szerzej.

Nowelizacja została wprowadzona we wrześniu. W przypadku, kiedy osoba skierowała wniosek o dodatek węglowy np. 13 sierpnia 2022 r., to na dzień złożenia wniosku dodatek ten mu się należał (nie miał wpływu na późniejszą zmianę ustawy). Przyznanie dodatku nie jest sprawą szczególnie skomplikowaną i powinna zakończyć się niezwłocznie (termin miesięczny jest już terminem maksymalnym).

Zatem, czy przewlekłość organu w przyznaniu dodatku może rodzić negatywne konsekwencje dla osób, których ich sprawa nie została załatwiona w terminie i finalnie została „objęta” nowelizacją?

Budzi to wiele wątpliwości i pozostawia pole do dyskusji, czy aby na pewno tak wprowadzona nowelizacja (z oddziaływaniem na sprawy wszczęte przed nowelizacja) jest zgodna z ogólnymi zasadami prawa?

Czy warto składać odwołanie?

Oczywiście, że warto!

Złożenie odwołania nie skutkuje negatywnymi konsekwencjami dla wnioskodawcy. Sprawa ponownie zostanie przeanalizowana przez organ II stopnia (Samorządowe Kolegium Odwoławcze – SKO).

Masz prawo do odwołania!

Co w przypadku, kiedy SKO utrzyma decyzję gminy w mocy?

Kiedy, SKO jako organ II stopnia podzieli opinie gminy o słuszności odmowy przyznania dodatku węglowego, to nic straconego.

Działanie organów publicznych można poddać pod weryfikację sądu administracyjnego.

Jak pokazuje praktyka, złożenie skargi na decyzję organu publicznego często jest najsłuszniejszym rozwiązaniem, bowiem to sądy sprawują kontrolę działania organów publicznych. Sąd może taką decyzję cofnąć i wskazać, że dodatek przysługuje.

Opłaty związane z wniesieniem skargi są niewielkie, a wygrana sprawa przed sądem pozwoli odzyskać należny nam dodatek węglowy.

Otrzymałeś odmowę przyznania dodatku węglowego? Zapraszam do bezpłatnej analizy sprawy oraz pomocy w tym zakresietutaj.


Autor: Beata Zaremba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *