Uchylenie przepisów dotyczących cudzoziemców w oparciu o przepisy „COVID – 19”

7 grudnia 2022r. do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada m.in. uchylenie przepisów związanych z przedłużeniem legalizacji pobytu oraz pracy dla cudzoziemców w oparciu o przepisy ustawy „COVID – 19”

Koniec obowiązywania przepisów „COVID – 19”

Projekt zmiany ustawy (Druk nr 2845) zakłada uchylenie art. 15z–15z3, art. 15z6, art. 15zd, art. 15zzza i art. 15zzzb ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Powyższe przepisy związane są bezpośrednio z regulacjami dotyczącymi pobytu i pracy cudzoziemców w okresie stanu epidemicznego oraz stanu zagrożenia epidemicznego.

Co to oznacza dla cudzoziemców?

Po wejściu w życie ustawy, cudzoziemcy nie będą mogli już korzystać z rozwiązań „covidowych”, na które obecnie pozwala ustawa wprowadzona w związku z epidemią, jak np.:

  • Wydłużenie terminu do składania wniosków o pobyt czasowy;
  • Przedłużenie legalności pobytu cudzoziemców, którzy na dzień ogłoszenia stanu epidemii przebywali w Polsce np. na podstawie wizy długoterminowej, wizy Schengen, czy w ramach ruchu bezwizowego;
  • Wydłużenie ważności kart pobytu;
  • Przedłużenie legalności pracy wynikającej z wpisanych oświadczeń w Urzędzie Pracy oraz zezwoleń na pracę wydanych przez wojewodów;
  • Przedłużenie terminu dobrowolnego opuszczenia kraju (na podstawie wydanych tzw. decyzji deportacyjnych).

Kiedy przepisy mają wejść w życie?

Projekt ustawy czeka już na podpis Prezenta RP. Ustawa ma wejść w życie jeszcze w styczniu.

Jednak przepisy covidowe „chroniące” cudzoziemców zgodnie z projektem ustawy mają jeszcze obowiązywać przez okres 90 dni od dnia wejścia w życie zmiany ustawy.

Dlaczego przepisy zostają uchylone?

Zgodnie z ustawą „COVID-19” przepisy miały obowiązywać do zakończenia stanu epidemii oraz stanu zagrożenia epidemicznego. Obecnie stan zagrożenia epidemicznego trwa, a pomimo to rząd zdecydował się na uchylenie części przepisów.

Z uzasadnienia projektu ustawy wynika, że m.in. przez wprowadzenie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym nastąpił chaos prawny. Nastąpiły rozbieżności w zakresie okresu, na jaki przedłużeniu ulegają określone uprawnienia (okresy pobytu, okresy realizacji obowiązku opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ważność dokumentów).

Uchylenie przepisów „covidowych” przy jednocześnie zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym ma ujednolicić przede wszystkim okres przedłużonych uprawnień dla cudzoziemców.


Autor: Beata Zaremba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *