Klienci urzędów wojewódzkich (wydziału spraw cudzoziemców) doskonale wiedzą jak długo trzeba czekać na zezwolenie na pobyt w Polsce (kartę pobytu). Po złożeniu wniosku – cudzoziemcy otrzymują pismo ze wskazaniem daty zakończenia postępowania. Czy trzeba czekać, aż upłynie termin wskazany w piśmie wojewody, aby przyspieszyć procedurę? Nie – nie trzeba.
Ile wynosi maksymalny termin załatwienia sprawy?
Przyjmując, że sprawa w zakresie udzielenia zezwolenia na pobyt w Polsce jest sprawą szczególnie skomplikowaną (choć jest to dyskusyjne) – wojewoda powinien sprawę zakończyć w maksymalnie 2 miesiące. Taki termin wynika wprost z przepisów prawa (zob. art. 35 k.p.a.)
Czy wojewoda może wydłużyć termin załatwienia sprawy?
Tak – może. Jednak nowy termin załatwienia sprawy nie może być dłuższy, niż maksymalny czas załatwienia sprawy wynikający z przepisów. Zatem przyjmując, że wojewoda ma 2 miesiące na wydanie decyzji (karty pobytu), to może wydłużyć termin o kolejne 2 miesiące (nie dłużej).
Jak wygląda w praktyce wydłużenie terminu przez organy publiczne?
Obecnie standardowym działaniem wojewody (w całej Polsce) jest wydłużenie terminu o rok od daty wszczęcia postępowania. Przykładowo, w sytuacji, kiedy cudzoziemiec złoży wniosek o udzielenie zezwolenia 1 grudnia 2021 r., to otrzyma informację, że sprawa zostanie zakończona do 1 grudnia 2022 r.
Jest to działanie niezgodne z prawem.
Tym samym nie trzeba oczekiwać na wydanie decyzji przez rok (często i dużo dłużej) i samemu rozpocząć procedurę celem przyspieszenia otrzymania karty pobytu (zdyscyplinowania wojewodę do terminowego wydania zezwolenia).
– Więcej o procedurze przyspieszenia sprawy znajdziesz tutaj.
Wojewoda nie dotrzymuje terminu wyznaczonego przez samego siebie
Jednym z powodów dla którego nie warto czekać na wydanie decyzji w terminie wyznaczonym przez wojewodę jest fakt, że organ publiczny nie dotrzymuje terminu, który sam wyznaczył.
Zatem nawet w przypadku, kiedy wojewoda wskaże, że do 1 grudnia 2022 r. wyda decyzję, to nie oznacza, że ta decyzja na pewno zostanie wydana. Obecnie (z uwagi na bardzo dużą ilość złożonych wniosków przez cudzoziemców) bardzo częstym przypadkiem jest nie dotrzymywanie terminów wyznaczonych przez wojewodę.