Liczba cudzoziemców przybywających do Polski ciągle wzrasta. Cudzoziemcy przybywających do nas zza wschodniej granicy coraz chętniej chcą nabyć nieruchomość celem osiedlenia się w Polsce na stałe.
Czy każdy cudzoziemiec musi uzyskać zezwolenie na zakup nieruchomości?
Zezwolenia na zakup nieruchomości nie będzie potrzebował cudzoziemiec z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (kraje Unii Europejskiej, Islandia, Liechtenstein i Norwegia) albo Szwajcarii.
Co do zasady, pozostali cudzoziemcy będą musieli uzyskać zgodę na zakup. Jednak zakup nie wszystkich nieruchomości jest obwarowany uzyskaniem wcześniejszego zezwolenia.
Nie w każdym przypadku cudzoziemiec musi uzyskać zezwolenie
Niezależnie od obywatelstwa, cudzoziemiec nie będzie potrzebował zgody na nabycie samodzielnego lokalu mieszkalnego. Jednak należy uważać, bowiem np. udział w drodze wewnętrznej przynależnej do tego mieszkania musi zostać poprzedzony uzyskaniem takiej zgody.
Sytuacje, kiedy cudzoziemiec nie będzie potrzebował zezwolenia są również uzależnione od ich sytuacji pobytowej w Polsce.
Nie będzie potrzebował zezwolenia na zakup nieruchomości cudzoziemiec, który:
- mieszka w Polsce co najmniej 5 lat od uzyskania zezwolenia na pobyt stały lub na pobyt rezydenta długoterminowego UE;
- jest żoną lub mężem obywatela polskiego, mieszka co najmniej 2 lata od uzyskania zezwolenia na pobyt stały lub na pobyt rezydenta długoterminowego UE, a nieruchomość wejdzie w skład wspólnoty majątkowej.
Ważne! Zezwolenie na nabycie nieruchomości będzie zawsze wymagane jeśli nabywasz nieruchomość położoną w strefie nadgranicznej oraz grunty rolne o powierzchni większej niż 1 ha (nieleżenie od powyższych wyłączeń).
Kto wydaje zezwolenie i jakie warunki trzeba spełnić?
Zezwolenie wydaje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Do uzyskania zezwolenia konieczne będzie m.in. wykazanie więzi z Polską (karta pobytu czasowego, stałego, rezydent UE, małżeństwo z Polakiem itp.).
Niezbędne będzie również załączenie szeregu dokumentów związanych z nieruchomością (wyrys i wypis z miejscowego plany, oświadczenie właściciela o chęci zbycia, KW) oraz dowody potwierdzające sposób finansowania zakupu nieruchomości (np. pozytywna decyzja kredytowa, wyciąg z rachunku bankowego, umowy o pracę itp.).
[…] Więcej – https://naprawnik.contra-law.pl/zezwolenie-na-nabycie-nieruchomosci-przez-cudzoziemca/ […]