Zezwolenie na pracę, czy jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę?

Każdy pracodawca zatrudniający cudzoziemców zobowiązany jest do uzyskania stosownych zezwoleń na pracę. Uzyskanie zezwolenia na pracę można uzyskać na dwa sposoby. Którą drogę wybrać i co jest najkorzystniejsze zarówno dla cudzoziemca, jak i pracodawcy?

Dwie drogi uzyskania legalności zatrudnienia

I. Zezwolenie na pracę (typu A-E)

  • Kto składa wniosek i gdzie?

O uzyskanie zezwolenia występuje pracodawca do właściwego urzędu wojewódzkiego. W przypadku osoby fizycznej będzie to urząd właściwy wg. miejsca zamieszkania, a w przypadku osoby prawnej będzie wg. miejsca siedziby.

  • Na jaki okres można uzyskać zezwolenie?

Maksymalnie zezwolenie na pracę można uzyskać na 3 lata.

  • Czy można przedłużyć zezwolenie na pracę?

Tak, można. Wniosek o przedłużenie zezwolenia należy złożyć nie wcześniej niż w terminie 90 dni i nie później niż w terminie 30 dni przed upływem okresu ważności poprzedniego zezwolenia.

  • Czy zezwolenie legalizuje pobyt cudzoziemca?

Nie, zezwolenie nie legalizuje pobytu w Polsce. W przypadku uzyskania zezwolenia na pracę, cudzoziemiec musi posiadać legalność pobytu, np. ważną wizę.

II. Jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę

  • Kto składa wniosek i gdzie?

O uzyskanie zezwolenia występuje cudzoziemiec do właściwego urzędu wojewódzkiego wg. miejsca zamieszkania.

  • Na jaki okres można uzyskać zezwolenie?

Maksymalnie zezwolenie na pracę można uzyskać na 3 lata.

  • Czy można przedłużyć jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę?

Nie, nie można. W przypadku otrzymania nowego zezwolenia (karty pobytu) trzeba złożyć nowy wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę.

  • Czy zezwolenie legalizuje pobyt cudzoziemca?

Tak, otrzymanie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę legalizuje zarówno pobyt, jak i pracę.

Dwie drogi – którą wybrać?

Wprowadzenie jednolitego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę miało w teorii przyspieszyć uzyskiwanie legalności pracy i pobytu cudzoziemców. W praktyce jednak okres oczekiwania na kartę pobytu przez cudzoziemca jest znacznie wydłużony i może wynosić nawet 3 lata.

Tym samym, najkorzystniej jest wybrać dwie drogi równocześnie.

Pracodawca składa wniosek o zezwolenie na pracę – okres oczekiwania (w zależności od urzędu wojewódzkiego) wynosi ok 1 miesiąca. Jednocześnie cudzoziemiec składając wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę – zapewnia sobie (od dnia złożenia wniosku) legalność pobytu. W momencie uzyskania przez cudzoziemca jednolitego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę – zezwolenie na pracę uzyskane przez pracodawcę wygasa z mocy prawa, a cudzoziemiec jest dalej zatrudniany legalnie na podstawie uzyskanego jednolitego zezwolenia (karty pobytu).

———————————–

Podstawa prawna zezwolenia na pracę: art. 88 – 88y ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
Podstawa prawna jednolitego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę: art. 115 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.
Autor: Beata Zaremba

2 Comments

  1. […] Na karcie pobytu zamieszcza się w niektórych przypadkach adnotację „dostęp do rynku pracy”. Informacja ta nie oznacza, że cudzoziemiec posiada nieograniczony dostęp do rynku pracy, bowiem np. dostęp do pracy może być ograniczony do konkretnego pracodawcy – np. w przypadku wydania jednolitego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. […]

  2. […] Z dniem 29 stycznia 2022 r. weszła w życie zmiana ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o cudzoziemcach. Nastąpiło wiele zmian, w tym nowe zasady, na podstawie których cudzoziemiec będzie mógł uzyskać w Polsce jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *