Decyzja zezwalająca na realizację inwestycji drogowej nie tylko skutkuje przejęciem na własność Skarbu Państwa prywatnych nieruchomości (tzw. wywłaszczenie), ale również tymczasowym zajęciem nieruchomości na czas budowy drogi. Czy za czasowe zajęcie naszej nieruchomości przysługuje odszkodowanie i jak je uzyskać?
Na czym polega czasowe zajęcie nieruchomości?
Jest to sposób ograniczenia korzystania z naszej nieruchomości poprzez przeprowadzenie na nieruchomości m.in. przewodów i urządzeń służących do przesyłania i dystrybucji płynów, pary, czy energii elektrycznej, a także innych podziemnych, naziemnych lub nadziemnych urządzeń i obiektów (np. sieci uzbrojenia).
Co ważne, w ramach czasowego zajęcia w przeciwieństwie do wywłaszczenia – własność nieruchomości się nie zmienia. Własność pozostaje „w naszych rękach”, a jedynie inwestor oraz wykonawca danej inwestycji mają prawo tymczasowo zajmować naszą nieruchomość.
Czasowe zajęcie nieruchomości – kto i kiedy o tym decyduje?
Ograniczenie w korzystaniu z nieruchomości zawarte jest w decyzji administracyjnej. W przypadku wywłaszczeń pod drogi publiczne (krajowe) działki podlegające temu ograniczeniu będą wskazane w decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej (tzw. ZRID) wydanej przez wojewodę.
Czy za czasowe zajęcie należy się odszkodowanie?
Tak, za czasowe zajęcie nieruchomości przysługuje odszkodowanie.
Należy mieć na uwadze, że prace budowlane przeprowadzone na naszej nieruchomości np. przez wykonawców budowy drogi, często powodują szkody. Zdarza się, że przeprowadzenie podziemnych sieci uzbrojenia powoduje niemożność dalszego użytkowania nieruchomości w sposób sprzed wejścia wykonawców na nasz grunt.
Jak uzyskać odszkodowanie?
W przeciwieństwie do odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomości – odszkodowanie nie jest ustalane i nie jest wypłacane z urzędu. W każdym przypadku samemu trzeba zainicjować procedurę administracyjną celem uzyskania odszkodowania.
Co istotne, tak jak w każdym postępowaniu administracyjnym mającym na celu ustalenie odszkodowania – wstępnie ustalone odszkodowanie (nieodpowiadające cenie rynkowej nieruchomości) można podwyższyć.
[…] Więcej o czasowym zajęciu nieruchomości – tutaj. […]